Widoczność pieszych na drodze
Żagańscy policjanci rozpoczynają kolejną, jesienną edycję działań edukacyjnych, skierowanych do osób starszych pt. „Senior bezpieczny w ruchu drogowym". Zorganizowane grupy seniorów zapraszamy do współpracy.
Trwa piękna, jesienna aura. Ale już teraz przypominamy, jak ważna jest jesienią widoczność na drodze. Ta zasada szczególnie dotyczy pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, a więc tych wszystkich, którzy ze względu na brak ochrony nie mają szans podczas zderzenia z jadącym z większą prędkością samochodem. Ciemne ubrania, oraz brak oświetlenia jednośladów może doprowadzić do tragedii.
Przed nami deszczowe dni, mgły, zamglenia, przymrozki, więc stosowanie elementów odblaskowych i właściwe oświetlenie rowerów, szczególnie na terenach niezabudowanych, na terenach wiejskich oraz w miejscach nieoświetlonych jest niezbędne.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, oprócz wzmożonych działań kontrolnych ukierunkowanych na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, prowadzą też działania edukacyjne w tym zakresie. We wrześniu realizowany był program dla uczniów szkół podstawowych pn. „Bezpieczna droga do szkoły", a w październiku ruszamy z kolejną edycja działań profilaktycznych pn. „Senior bezpieczny w ruchu drogowym".
Pierwsze spotkanie już 9 października o godz. 16.00 w Małomickim Ośrodku Kultury. Zachęcamy zorganizowane grupy seniorów do współpracy i zgłaszania chęci udziału w tych spotkaniach. Zajęcia edukacyjne prowadzi podinsp. Sylwia Woroniec z KPP w Żaganiu ( tel. 68 476 32 27).
Przypominamy też ważne przepisy dla pieszych i kierowców
związane z przejściem dla pieszych:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych
W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.
Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. W tym wypadku przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
Zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię:
bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
przebiegania przez jezdnię;
przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.