Aktualności
-
Chciała zainwestować, a straciła ponad 214 tysięcy złotych – uważajmy na oszustów
Internetowi oszuści przejęli 214 tysięcy złotych z konta bankowego mieszkanki powiatu żagańskiego. Kobieta, skuszona szybkim i łatwym zyskiem, była przekonana, że inwestuje na giełdzie. Otrzymała dostęp do fikcyjnego konta na platformie inwestycyjnej, gdzie wpłacane przez nią pieniądze miały przynosić korzyści finansowe. Pokrzywdzona widziała jak „pomnażają się” jej fundusze, a w rzeczywistości trafiały one na konta oszustów. Po raz kolejny przestrzegamy przed reklamami w internecie, które oferują łatwy zysk. Zawsze sprawdzajmy wiarygodność takich ogłoszeń i inwestujmy w przemyślany sposób.
-
Konferencja prasowa „Bezpieczne wakacje 2026” – lubuscy policjanci gotowi do działań
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającym się wakacjom. Szefowie lubuskich służb mundurowych zameldowali Wojewodzie Lubuskiemu Markowi Cebuli gotowość do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w czasie letniego wypoczynku. Lubuskich policjantów reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim inspektor Tomasz Zgirski.
-
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – realne wsparcie dla mieszkańców
Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które pozwala wskazać określone zagrożenie na danym obszarze. Każda informacja jest dokładnie sprawdzana przez Policję. Zgłoszenia można dokonać przy pomocy komputera lub smartfona. Należy pamiętać, że w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112.
-
Skuteczny pościg za motocyklistą – 36-latek nie posiada uprawnień
36-letni motocyklista nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez żagańskimi policjantami. Mężczyzna został zatrzymany przez mundurowych w bezpośrednim pościgu. Jak się okazało, nie posiada on uprawnień do kierowania, a jednoślad nie został dopuszczony do ruchu. Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
-
Przed nami długi weekend
Zbliża się długi weekend z okazji Święta Bożego Ciała. To czas rodzinnych wyjazdów i spotkań oraz procesji, które przejdą ulicami miast i wsi. Nad bezpieczeństwem kierowców oraz uczestników religijnych wydarzeń będą czuwać policjanci.
-
Zmiana w przepisach - obowiązkowa jazda w kasku
Od 3 czerwca 2026 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Rowerzyści, kierujący hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzenie transportu osobistego) do 16. roku życia będą mieli obowiązek używania kasków ochronnych.
-
Działania „Prędkość” na drogach powiatu żagańskiego
Prędkość to wciąż główna przyczyna wypadków drogowych, które niestety często kończą się tragicznie. We wtorek (26 maja) na terenie powiatu żagańskiego trwały intensywne działania mundurowych, którzy wciąż spotykają wielu nieodpowiedzialnych kierowców. Akcja miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.
-
Pomagamy i chronimy na wiele sposobów — policjanci włączyli się w akcję oddawania szpiku
W czwartek i piątek (21 i 22 maja) w żagańskiej komendzie odbyła się rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, we współpracy z Fundacją DKMS. Akcja została przeprowadzona z myślą o Damianie, policjancie z Jawora (woj. Dolnośląskie) oraz wszystkich pacjentach, którzy oczekują na przeszczep szpiku. Aby pomóc osobom z nowotworami krwi wystarczy zarejestrować się w bazie dawców. Trwa to kilka minut i może uratować komuś życie.
-
#zaginioneNIEzapomniane - co stało się z Kasią?
Są takie historie, które mimo upływu lat nadal stanowią otwartą ranę. Jedną z nich jest zaginięcie Katarzyny Domerackiej. W 2000 roku miała 16 lat, plany na przyszłość i całe życie przed sobą. Tego feralnego dnia wyszła od swoich dziadków i już nigdy nie wróciła. W ramach kampanii #zaginioneNIEzapomniane wracamy do spraw, które mimo upływu lat nadal pozostają niewyjaśnione.
-
Zaginięcie, ucieczka, powrót
Ucieczki dzieci i młodzieży są główną przyczyną zaginięć małoletnich w Polsce. Rocznie notuje się ponad 2000 zaginięć osób poniżej 17 roku życia, z których większość to ucieczki z domów lub placówek opiekuńczych wywołane konfliktami, przemocą lub problemami emocjonalnymi. Na szczęście ponad 95 proc. dzieci odnajduje się w ciągu pierwszego tygodnia. Problem jednak jest alarmujący. Ogromnie ważnym i trudnym elementem jest powrót nastolatka do domu i środowiska rówieśniczego. O tym, jak poradzić sobie z taką sytuacją z Anetą Bańkowską, psycholożką, koordynatorką linii wsparcia Fundacji ITAKA rozmawia Izabela Pajdała.
Ruch drogowy
-
Policjanci skontrolowali kilkuset kierowców – nie wszyscy byli trzeźwi
Żagańscy funkcjonariusze prowadzą działania „Trzeźwość”. Mundurowi sprawdzili kilkuset kierujących. Niestety nie wszyscy byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali 50-latka, który miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Nieodpowiedzialny mężczyzna stracił prawo jazdy.
-
Bezpieczna Wielkanoc 2026
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi Policja podejmie działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego na terenie całego kraju.
-
Przekroczył prędkość aż o 68 km/h – nieodpowiedzialny kierowca stracił prawo jazdy
Żagańscy policjanci ruchu drogowego przerwali niebezpieczną jazdę 45-letniego kierowcy samochodu osobowego. Mężczyzna pędził z prędkością 108 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 40 km/h. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie stracił prawo jazdy na trzy miesiące oraz został ukarany mandatem w wysokości 2000 złotych.
-
Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego!
Przypominamy - od 3 marca 2026 r. policjant zatrzyma prawo jazdy na 3 miesiące w przypadku kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h nie tylko na obszarze zabudowanym, ale także na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym.
-
„Pieszy bezpieczny na przejściu” – intensywne działania żagańskich policjantów
Od rana w powiecie żagańskim funkcjonariusze z drogówki prowadzą działania, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, którzy najbardziej są narażeni na utratę zdrowia i życia. „Niechronieni”, czyli piesi i rowerzyści przy zderzeniu z pojazdem nie mają szans. Policjanci prowadzą kontrolę prędkości przy przejściach dla pieszych oraz prowadzą rozmowy z kierującymi.
-
Policjanci z żagańskiej drogówki eliminują nieodpowiedzialnych kierowców
Szybką i nieodpowiedzialną jazdę 29-letniego kierującego samochodem osobowym przerwali policjanci z Żagania. Kierujący w obszarze zabudowanym poruszał się z prędkością aż 100 km/h. Inny zatrzymany do kontroli drogowej miał ponad trzy promile alkoholu, posiadał aktywny zakaz kierowania, a jego uprawnienia zostały cofnięte.



















