Działania NIECHRONIENI
Żagańscy policjanci ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania kontrolne pn. „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO". Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów i motocyklistów.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu systematycznie prowadzą działania kontrolne mające na celu poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów.
Policyjne działania ruchu drogowego prowadzone 16 lipca tego roku ukierunkowane były głównie na ujawnianie wykroczeń związanych z niestosowaniem się przez pieszych do przepisów sygnalizacji świetlnej, nagłym wtargnięciem na jezdnię, wchodzeniem na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody, z przechodzeniem przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz wykroczeń popełnianych przez użytkowników jednośladów. Policjanci zwracali również uwagę na kierowców pojazdów mechanicznych, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, stwarzając zagrożenie dla pieszych.
W czasie tych działań policjanci skontrolowali 57 uczestników ruchu drogowego i ujawnili 33 wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego. M.in. ujawnili 21 wykroczeń popełnionych przez kierujących samochodami 1 wykroczenie popełnione przez rowerzystę i 11 wykroczeń popełnionych przez pieszych.
Przypominamy ważne przepisy dla pieszych i kierowców związane z przejściem dla pieszych:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych
W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.
Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. W tym wypadku przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
Zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię:
bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
przebiegania przez jezdnię;
przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.