„Seniora nie oszukasz”- wspólne spotkanie z dzielnicową i przedstawicielami banku
Mł. asp. Aneta Hołownia dzielnicowa szprotawskiego komisariatu oraz przedstawicielki banku spotkały się ze słuchaczami Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, aby porozmawiać o oszustwach.
W poniedziałek (11 marca) dzielnicowa z Komisariatu Policji w Szprotawie mł. asp. Aneta Hołownia wspólnie z przedstawicielkami banku, spotkały się ze słuchaczami Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy osób starszych o różnego rodzaju metodach oszustw, jakimi posługują się przestępcy. Przedstawicielki banku omówiły bardzo szeroko zagadnienie m.in. w jaki sposób działają oszuści, jak namawiają klientów na przelewanie pieniędzy na ich konta oraz na co warto zwracać uwagę i czego się wystrzegać podczas dokonywania płatności przez internet.
Dzielnicowa poszerzyła dodatkowo wiedzę seniorów za kogo najczęściej podszywają się oszuści, jakie historie przedstawiają w celu pozyskania środków finansowych oraz apelowała do seniorów, aby nie wpuszczać do swoich mieszkań, domów nieznajomych osób oraz być czujnym na wszelkie zawierane umowy czy zakupy internetowe. Ponadto spotkanie było okazją, żeby przypomnieć osobom starszych zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim poruszania się pieszych szczególnie poza obszarem zabudowanym. Dzielnicowa zachęcała uczestników do korzystania z różnego rodzaju odblasków i na koniec spotkania wręczyła każdemu opaskę odblaskową.
Po raz kolejny apelujemy do starszych osób o rozwagę. Pamiętajmy, aby NIE WPUSZCZAĆ DO MIESZKAŃ OBCYCH OSÓB! Oprócz znanych już oszustw „na wnuczka”, czy „na policjanta”, osoby starsze i samotne są potencjalnymi ofiarami kradzieży mieszkaniowych. Przestępcy mogą podawać się za policjanta, pracownika OPS, Caritasu, PCK, usługodawcę, pracownika gazowni, hydraulika, administratora, itp.). Po wejściu do mieszkania wykorzystują chwilę nieuwagi domownika i kradną pieniądze bądź wartościowe rzeczy. Prosimy również, aby starsze, samotne osoby nie trzymały w domu dużych sum pieniędzy. Warto przy wsparciu najbliższej rodziny wpłacić te pieniądze na konto bankowe.