DZIAŁANIA "TRZEŹWY AUTOBUS"
Policjanci ruchu drogowego w dniu 23 kwietnia tego roku przeprowadzą działania kontrolne pod nazwą Trzeźwy Autobus. Działania ukierunkowane będą na ujawnianie kierujących autobusami „po alkoholu” lub w stanie po użyciu środków odurzających.
23 kwietnia tego roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu przeprowadzą działania pn. „Trzeźwy Autobus”. Działania policjantów ukierunkowane są na ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego osób kierujących autobusami „po alkoholu” lub w stanie po użyciu środków działających podobnie do alkoholu, a w konsekwencji ograniczenie zagrożeń powodowanych przez nietrzeźwych kierujących autobusami. Policjanci poza kontrolowaniem stanu trzeźwości kierujących, sprawdzać będą posiadanie przez kierującego dokumentów wymaganych przepisami o ruchu drogowym, sprawdzać stan techniczny pojazdów oraz czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym na wyznaczonych odcinkach dróg.
Przypominamy, że w maju 2015 r. weszły w życie nowe przepisy prawa o ruchu drogowym i kodeksu karnego, zaostrzające kary dla pijanych kierowców. W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy. W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Sąd ma możliwość orzekania dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów wobec pijanych kierowców - recydywistów, którzy byli już skazani prawomocnym wyrokiem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości .
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz pomocy poszkodowanym w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.